Oblíbené (0)

Jak skládat puzzle

Návod nejen začátečníky se spoustou rad, které překvapí i zkušené puzzlaře.

Může se to zdát jednoduché (když máte malé puzzle) a může se to zdát nemožné (například s touto hříčkou od Ravensburgeru).

Připravil jsem pro vás komplexní návod a spoustu tipů pro skládání puzzle. Jako vzorové puzzle jsem si vybral limitované puzzle od Ravensburgeru Kořeněná - pikantní mapa světa s dřevěným povrchem v netradičním počtu 1200 dílků.

Nejprve si prosvištímě slovíčka:

Okraj - rám puzzle, má jednu část rovnou (nebo jinak tvarovanou v případě kulatých puzzle)

Výběžky - části které vyčnívají z puzzle

Díry - vykousnuté části puzzle, do kterých pasují výběžky

Motiv/obrázek - to co skládáte (kočička, pejsek, hrad, pláž...)

Předloha/vzor - buď bývá vložena formou plakátu, nebo můžete použít krabici - podle čeho skládáme

 

1. Vyberte správné místo pro skládání

Často kritická záležitost, budete totiž potřebovat místo, kde může puzzle v rozestavěném stavu ležet nějakou dobu (v závislosti na složitosti motivu a času který na puzzle máte jednotky dnů až týdnů).

Pokud skládáte prvních pár puzzle, bohatě vystačí nějaký stůl, u kterého nevadí, že jej není možné po dobu skládání využívat. Případně můžete koupit podložky na puzzle, já si vybral tu od Ravensburgeru na 1500 dílků. Pokud s puzzle začínáte je ideální koupit podložku v setu s puzzle (v nabídce máme Vlka a zámek Neuschwanstein).

Určitě při výběru místa berte potaz, jaké je v místnosti světlo. Pro skládání puzzle není moc dobré přímé umělé světlo (žárovka), ale naopak je světlo rozptýlené (se stínítkem nebo difuzérem), nejlepší je samozřejmě denní světlo (ne přímé). Při přímém světle se na většině povrchů puzzle dělají odlesky, které skládání znepříjemňují (unavují oči).

Jestli máte psy nebo kočky, je dobré vybrat místo, kam nemohou (stává se že si kousek vypůjčí, v horším případě dají k večeři), stejně tak není optimální jídelní stůl (něco se rozlije...).

Předtím, než začněte skládat, zkontrolujte, že se složené puzzle na stůl vejde! Skoro všichni výrobci uvádí rozměry složeného puzzle na krabici, stačí změřit stůl/podložku. Rozeskládané puzzle jinak budete velice těžko přesouvat na jiné místo.

 

2. Roztřiďte dílky puzzle

Ač je možné tuto část přeskočit a vrhnout se rovnou do skládání, u puzzle nad 500 dílků třídění ušetří obrovskou spoustu času. Není to sice žádná extra zábava, ale stojí to za to. Samotné skládání je pak více o požitku ze skládání a mnohem méně o přehrabování hromady puzzle.

Osobně si rozložím bedýnky po stole a puzzle nechám uprostřed. Dřívě jsem používal krabice od nějakého staršího puzzle, ale to je nepraktické (puzzle v nich časo ukládám), takže jsem si koupil přihrádky na třídění puzzle od HEYE. Jsou barevně odlišené a pasují do sebe, takže můžu roztříděné puzzle uložit a zavřít, aby se dílky neztratily.

Na dno krabiček jsem si navíc ještě nastříhal z kartonové krabice podložky. Jeden důvod proč uvidíte vzápětí, druhý důvod je ten, že do jedné krabice můžete takto dát více podložek nad sebe, takže se tam vleze více dílků, které zůstanou oddělené (vhodné především pro jednolité barevné dílky jako nebe)

Jak třídit? První úroveň třídění dělám tak, že se podívám na motiv a řeknu si zelené do jednoho boxu, nebe do druhého, postavu do třetího atd. Nebojte se, že se spletete, to vůbec nevadí, důležité je puzzle základně rozřídit a hlavně dát motivem nahoru. Do jedné krabice dávejte také okraje, ty poznáte nejjednoduššeji a budeme je také skládat jako první.

Když skládáte větší puzzle, tak ho nemusíte roztřídit celé, nejjednodušší je vytřídit z hromady část motivu, zbytek nechat bokem v krabici, složit vytříděnou část a pak roztřídit další část.

Pokud jste na puzzle dva, může jeden třídit a druhý skládat (a pak se prohodit).

 

3. Složte okraje

Proč? Okraje je nejjednodušší vytřídit (poznáte je jednoduše) i složit, do každého puzzle můžete zasadit maximálně 2 sousední takže počet kombinací je omezený.

Teď vám ukážu, k čemu jsou dobrá dna v třídících miskách - roztříděné puzzle prostě přenesete do prostoru pro skládání puzzle a shrnete je. Bez nich byste museli každý dílek vzít do ruky a přenést na plochu, takto to uděláte velice jednoduše.

Když skládáte okraj, držte se prostě barev a motivu z kostek, vzhledem k malému počtu budou zapadat do sebe a půjde to rychle od ruky. Ze začátku ani moc nemusíte zkoumat, co je na obrázku, protože to jde opravdu lehce. Poté co budete mít větší kousky dle barev spojené si vezměte motiv a doplňte okraje dle motivu.

Pokud nemáte roztříděné všechny dílky puzzle (někdy i když je roztříděné máte - prostě se spletete), může se stát, že bude část okraje chybět, vůbec se tím netrapte, objeví se časem.

Okraje krásně orámují celý obraz a dají vám základní představu o rozměru a obsahu puzzle.

Tohle už byla docela zábava, že ano?

 

4. Složte nejlehčí oblasti motivu a dejte je na místo

Jak je poznáte? Většinou mají výrazně odlišnou barvu než ostatní, nejsou zbytečně veliké, ale ani malinké.

U našeho ukázkového puzzle jsou to třeba světadíly, zapadají jednoduše do sebe a jsou výrazně barevně odlišné od ostatních dílků.

 

Poté co oblasti složíte, dejte je na své místo, postupně se tak spojují jednotlivé části a často při skládání dalších částí obrázku narazíte na kostku a v hlavě vám problikne "to přece patří sem".

Některé části navazují přímo na okraj, takže není složité je umístit, některé jsou ale malé a uprostřed obrazu, to pak používám optické vodítko vůči okraji - podívám se na obrázek a vidím že česnek vertikálně lícuje s badyánem (viz níže).

Neztrácejte čas tím, že vezmete jeden dílek z nesloženého puzzle a budete zkoušet několi míst, jestli tam zapadne, je to častá chyba začátečníků, díky které ztatíte spoustu času a může to i pěkně otrávit (už 20 dílků a pořád nic...). Dívejte se na barvu a motiv - navazuje? Koukejte se na díry a výběžky - zkuste si představit, že tam puzzle vkládáte, půjde to? Nezkoušejte vložit dílek na místo, dokud si nejste skoro jistí, že tam patří, je to ztráta času.

Opakujte tento krok se všemi rozumně složitými částmi obrázku.

Nejlehčí části skládám jako prvni jednak proto, že mi "čistí" boxy s vytříděným puzzle a druhak mi na stole vzniká spousta míst, kam můžu následně uchytit a vložit složitější části.

Kromě jendotlivých motivů se také lehko hledají a skládají nejrůznější ostré přechody mezi barvami(v ukázkovém puzzle třeba přechod mezi černou a béžovou) a dále také různé "čáry" ať už jde o provázky, elektrické dráty, sloupy a podobné.

Doplňte zbývající puzzle s motivem

Ve většině případů poté co zkompletujete jednolivé motivy zbydou dílky různých barev z různých částí puzzle. Protože už jste si složili většinu puzzle, neměl by být problém se na dílek podívat a zjistit kam patří. Výsledek bude vypadat přibližně jak vidíte na obrázku níže.

 

Občas se koukněte na hodiny, u lehkých částí to jde krásně od ruky a čas běží a běží, často zjistíte že uplynulo několik hodin a může se to zdát jako chvilka. Doporučuji se v průběhu skládání občerstvit a trochu rozhýbat (sezení u stolu může představovat pro tělo zátěž).

 

5. Složte těžké části

Nebe, peklo, ráj... Jednobarevné části obrazu mohou být peklo... nabízím pár tipů, jak si jejich skládání zjednodušit.

Nejjednodušší je použít hrubou sílu - puzzle si dotřídíme na jednotlivé tvary, viz obrázek výše a sledujeme kraje oblasti, kterou chceme zkompletovat, počet možností, které tam přijdou je omezený a můžete je vyzkoušet jednu po druhé, začněte s těmi, které jsou pravděpodobnější. Dále si často otočím všechny puzzle stejným směrem (jak vidíte na obrázku napravo nahoře nebo níže), pak stačí otočit krabici, nebo desku s puzzle stejným směrem, jaký má chybějící kousek a následně již okem lépe najdete chybějící tvar.

U některých výrobců je také možné se chytit tvaru a pozice výběžků (hledám kostičku, co má výběžek úplně nahoře nebo co má obrovský výběžek).

V momentě, kdy už není možné najít žádnou kostečku je vhodné se netrápit, vzít všechny potenciální kostky, které do zbylého místa mohou pasovat a vyzkoušet jednu po druhé.

Je to často docela fuška, ale nakonci budete odměněni možností vložit finální dílek :-)

 

7. specifické druhy puzzle

Některé puzzle jsou specifické tím, že nejde uvedené postupy doslovně použít, takovým klasickým příkladem je komix.

Komix

Obsahuje spoustu postaviček a je obtížně je roztřídit dle barvy nebo dle něčeho jiného. Tady doporučuji hlavně pootáčet jednotlivé dílky motivem nahoru a vytřídit je třeba dle toho co je zobraženo (hlavy, ruce, nohy...). U komixu je obrovská výhoda, že skoro každý dílek, který vezmete do ruky najdete na předloze. 

Minimotivy

Jde o velké puzzle složené z menších motivů, zde je nejjednošší mít před sebou obrázek již při třídění a části třídit společně, nebo je rovnou vkládat do obrazu.

Mapy

Mapy jsou super v tom, že stačí základní znalost zeměpisu a nepotřebujete se nutně koukat na obrázek. Naopak, když tato znalost chybí, tak jí nenásilnou zábavnou formou doplníte.

Tipy pro skládání puzzle 

Jak udělat skládání ještě zábavnější? Protože puzzle zatěžuje jen část smyslů, můžete v průběhu skládání stimulovat i ty další, třeba poslouchat rádio, televizi, nějakou čtenou audio knihu nebo hudbu. Můžete zkusit skládat puzzle ve více lidech (hlavně složitější 2000+ dílků) jde to potom nohem rychleji, můžete se střídat  v třídění a povídat si. Osobně si rád k puzzle naleji sklenku červeného, nesmí se to ale přehnat, jinak budete mít z 1000 dílků puzzle o 4000 :-)

Nebojte, čím víc puzzle budete skládat, tím lépe a rychleji to půde od ruky. Navíc skládáním puzzle procvičujete mozek (hlavně ty části, které mají na starosti představivost a krátkodobou paměť). Jak ukažují různé studie, tak skládání oddálí nebo zabrání tak ztrátám paměti, demenci atd.

A je hotovo!

Co s hotovým puzzle si povíme v dalších dílech.

 

Mr. Puzzle

 

Za inspiraci, utřídění myšlenek a cenné podklady děkuji blogerovi z jigsawjunkies.com

 

Produkty zmiňované v článku